Powierzchnia rozwijalna to taka powierzchnia prostokreślna która w każdym swoim miejscu posiada krzywiznę Gaussa równa 0.
Tyle teorii. W praktyce oznacza to, ęe powierzchnię rozwijalną można przekształcić w część płaszczyzny bez rozciągania jej albo rozcinania .
Rozwinięcie pobocznicy stożka . |
Przykładami takich powierzchni są np pobocznice stożka i walca
Idac krok dalej można uogólnic, że stożek i walec sa szczególnymi postaciami odpowiednio ostrosłupa i graniastosłupa, o nieskończonej ilości ścian . Dlatego każdy ostrosłup i graniastosłup można rozwinąć na powierzchni.
Można powiedzieć, że powierzchnie można rozwinąć jeżeli będzie ona składać się z płaskich elementów i każdy z tych elementów będzie stykał się z sąsiednimi co najwyżej przy pomocy dwóch boków .
Powierzchnie rozwijalne rozpiete miedzy splajnem i lukiem, oraz pomiedzy poliliniami ktore przybliżaja pierwotne krzywe. Powierzchnie zamodelowane jako czworokaty i trójkaty . |
Jednak nie wszystkie czworoboki będą płaskie .Aby rozwiązać ten problem , podzielmy każdy czworobok na dwa trójkaty . Nasz problem znika , ponieważ każdy trójkąt jest figura plaską .
Jak przekształcić 3-wymiarową powierzchnię składajacą się z trójkątow na płaską figurę ?
Krzywe definiujące, rozpięta powierzchnia i jej rozwiniecie . |
Załóżmy dwie krzywe ktore definiują nam powierzchnię i punkty tych krzywych oznaczmy A1-A5 i B1-B5 .
Na krzywych rozepnijmy powierzchnię składającą sie z trójkatow, jak na rysunku obok . Taką trójwymiarową powierzchnię można rozwinąć w płaska figurę przy pomocy prostej konstrukcji .
Konstrukcja trójkąta z 3 danych bokow. |
Powtarzając ten krok dla wszystkich trójkątow z których składa sie dana powierzchnia , otrzymujemy jej rozwinięcie .
Jak zautomatyzowac ten proces ?
C.D.N.
No comments:
Post a Comment